HEADER AGATONIA

floricicaProiect social /Autofinanţare

Şcoala Agatonia a început în anul şcolar 2011-2012, ca un proiect social, adresat copiilor din satul Piscu. Şcoala primară de stat din acest sat a fost desfinţată în vara anului 2011. Astfel, copiii sunt nevoiţi să facă naveta de la 6-7 ani, irosind zilnic timp preţios de odihnă şi recreere. Am dorit astfel să venim în întâmpinarea comunităţii locale, formulând o ofertă educaţională şi un context care prezintă mai multe avataje, chiar dincolo de apropierea de casă: mediu prietenos aproape de natură, număr redus de copii, lipsa influenţelor venite de la copiii mai mari, preocupare intensă pentru activităţi extraşcolare şi accent pus pe identitatea culturală a locului şi a comunităţii. Într-un sat cu specific local am creat o şcoală cu specific local. Proiectul a fost gândit pentru o comunitate în care familiile au un nivel de trai scăzut sau mediu, dar nu îşi pot permite taxele de şcolarizare aferente uzual unei şcoli private. Prin urmare, Asociaţia Gaspar, Baltasar & Melchior a decis să susţină cheltuielile acestui proiect din surse proprii. Pentru aceasta am început să lucrăm susţinut la promovarea ofertei noastre de ateliere de creaţie si documentare pe teme de patrimoniu. Şcoala funcţionează, în mare parte, din resurse provenite din taxa de atelier.
Susţinem acest proiect organizând activităţi aflate în deplină coerenţă cu misiunea pe care ne-am asumat-o. promovarea patrimoniului local şi a patrimoniului românesc, în general.

casa

Vrei să sprijini Şcoala Agatonia?

Vino la atelierele noastre sau recomandă-le prietenilor tăi!

bara orizonatala

© Copyright Asociatia Gaspar, Baltasar & Melchior 2012.