HEADER AGATONIA

floricica Musafiri: Copil Dorit

Pe 2 decembrie am primit vizita prietenilor noştri de la Şcoala Copil Dorit. Am petrecut împreună o zi cu meşteşuguri: olărit şi icoană pe sticlă.

Pentru că se apropia ziua sfântului Nicolae, ne-am hotrât să pictăm împreună chipul marelui părinte aducător de daruri. Mai întâi am povestit copiilor despre viaţa sa, plină de întâmplări minunate. Le-am privit, ca într-o bandă desenată, în frescă veche bucureşteană, de la două biserici monument istoric, purtând hramul sfântului: Negustori şi Udricani. Apoi, ne-am întors la tehnica noastră, mult mai accesibilă, propunând copiilor un model de la Nicula.

În câteva ore copiii au lucrat o ulcică şi o icoană, cu care aveau să înfrumuseţeze serbarea de Crăciun de la Şcoală şi apoi camerele lor. Ne-am bucurat de o primă întâlnire în cadrul parteneriatului nostru Patrimoniul pentru copii, care sperăm să fie cât mai rodnic pentru toţi.

casa
bara orizonatala

© Copyright Asociatia Gaspar, Baltasar & Melchior 2012.